Wiedzą powszechną, zdobywaną w szkole jest fakt, że kwasy to substancje niebezpieczne, które nie powinny mieć kontaktu ze skórą. Jakim więc cudem są one stosowane do zabiegów pielęgnacyjnych? To proste kwasy kosmetyczne należą do specjalnej grupy Hydrokwasów stosowanych do eksfoliacji, czyli złuszczania martwego naskórka.
Podział kwasów:
Kwasy kosmetyczne dzielą się na cztery główne grupy: alfa- hydroksykwasy (AHA), beta- hydroksykwasy (BHA), poli-hydroksykwasy (PHA) oraz lipo-hydroksykwasy (LHA). Podział ten wynika z budowy chemicznej poszczególnych związków i siły, z jaką działają one na skórę.
Do czego służą kwasy kosmetyczne?
Pielęgnacja twarzy, czy innych części ciała przy pomocy kwasów kosmetycznych może być wykonywana w różnym celu na przykład:
- usunięcia zrogowaciałego naskórka
- zniwelowania przebarwień i drobnych blizn potrądzikowych
- odblokowania porów poprzez usunięcie zanieczyszczeń
- przygotowania skóry do dalszych zabiegów kosmetycznych
Należy również pamiętać, że kwasy mają właściwości antybakteryjne, dlatego wspierają leczenie wyprysków, trądziku czy innych ognisk zapalnych.
Kwasy AHA:
Do tej grupy zaliczamy: kwas glikolowy, kwas migdałowy, kwas jabłkowy, kwas mlekowy, kwas szikimowy. Kwasy AHA mają zdolność do przenikania w głąb skóry ze względu na ich rozpuszczalność w wodzie. Pozwala im to na przeniknięcie warstwy sebum pokrywającej skórę i oczyszczanie porów. Stosuje się je w przedziale stężeń od 5% do 20%. Im stężenie mniejsze tym działanie kwasu jest bardziej nawilżające, a im większe, tym bardziej drażni on skórę. Zabiegi pielęgnacyjne przy pomocy kwasów tego rodzaju powinny być przeprowadzane tylko przez salon kosmetyczny, to profesjonalista powinien dobrać rodzaj i stężenie, ponieważ na własną rękę możemy sobie zaszkodzić.
Kwasy BHA:
Jedyną substancją z tej grupy używaną w kosmetologii jest kwas salicylowy używany podczas kuracji kwasowych. Pozyskuje się go z róż, wierzb, malin, brzóz oraz rumianku. Związkiem ten ma działanie podobne do kwasów AHA. Posiada on silne właściwości przeciwzapalne, dlatego jest wykorzystywany w kuracjach skóry trądzikowej. W przypadku kwasów BHA istotne jest nie tylko stężenie, ale także pH substancji. Optymalne jest pH w granicach 3-4.
Kwasy LHA:
Pochodne kwasów BHA, są mniej drażniące ponieważ wnikają wolniej pod naskórek, co wydłuża i pogłębia ich działanie. Usuwają wypryski i oczyszczają skórę
Kwasy PHA:
Obecnie uznaje się je za najbardziej innowacyjne związki, zyskujące coraz większą popularność. Dają one efekty porównywalne ze związkami z grupy AHA, lecz nie podrażniają skóry, po ich zastosowaniu nie występuje również łuszczenie, pieczenie ani zaczerwienienia. Do tej grupy zaliczamy takie związki jak: glukonolakton, glukoheptanolakton i kwas laktobinowy.