Pojedyncze wypryski mogą zdarzyć się każdemu i nie ma w tym nic niepokojącego, o ile nie przerodzi się to w trądzik, często trudny do pokonania. Każdy kto chociaż raz się z nim zmagał, zdaje sobie sprawę, że nie warto go lekceważyć, a czekanie na cud może nie przynieść pożądanych efektów. Mimo, że trądzik kojarzony jest głównie z wiekiem dojrzewania, warto pamiętać, że dotyka również inne grupy wiekowe. 

Od czego zacząć walkę z trądzikiem? 

Może zabrzmi to banalnie, ale najlepiej zapobiegać jego powstaniu, a do tego potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja twarzy. Zarówno w przypadku zapobieganiu, jak i w sytuacji gdy trądzik już się pojawił, skuteczne może okazać się wieloetapowe oczyszczanie twarzy, polegające na usunięciu makijażu i zanieczyszczeń olejkiem, płynem micelarnym lub mleczkiem do demakijażu, a następnie oczyszczenie skóry pianką lub żelem do mycia twarzy. Niezbędne okazują się często peelingi i profesjonalne zabiegi kosmetyczne, które oferuje nasz salon kosmetyczny. Do profesjonalnych zabiegów można zaliczyć złuszczanie kwasami, które nadają się do cery trądzikowej. Taki zabieg pomaga pozbyć się martwego naskórka i oczyścić ujścia gruczołów łojowych, co jest niezbędne do wchłaniania składników odżywczych przez skórę. Przy zastosowaniu kwasów, zarówno w kosmetykach jak i zabiegach, należy pamiętać o odpowiednich filtrach. Przypominamy, że w leczeniu trądziku niezbędne jest również prawidłowe nawilżenie. Również w tym przypadku ratunku można szukać w salonie kosmetycznym. Kosmetyczka może zaoferować nawilżające maski i specjalne zabiegi, które pomogą utrzymać równowagę wodną skóry.

Pomoc specjalisty

Kiedy sama pielęgnacja nie przynosi zadowalających efektów, przyczyną mogą być problemy hormonalne lub nieodpowiednia dieta. Warto więc udać się do dermatologa, który oceni stan skóry i wykryje zmiany wymagające leczenia. Leczenie trądziku powinno być dostosowane do rodzaju zmian, stopnia nasilenia i wieku pacjenta. Często dermatolog decyduje się na wprowadzenie leczenia zewnętrznego, czyli wprowadza oczyszczanie twarzy roztworem spirytusowym lub żelem oczyszczającym. Jeśli zmiany trądzikowe są niewielkie lub średnie, wystarcza leczenie miejscowe specjalną maścią, pudrem lub pastą. Inaczej wygląda sytuacja, w której trądzik jest nasilony. Niezbędne okazuje się wtedy leczenie farmakologiczne, które trwa co najmniej kilka miesięcy i może przynosić niepożądane skutki. Poza leczeniem farmakologicznym, możliwe jest także usuwanie laserowe trądziku lub blizn po nim.