Przebarwienia na skórze są zmorą wielu osób. Osoby borykające się z tym problemem narzekają na ich nieestetyczny wygląd. Istnieją jednak sposoby na zapobieganie im oraz pozbycie się kłopotu. Jest to jednak zadanie, którym powinna zająć się profesjonalna kosmetyczka, ponieważ plamy mają różne pochodzenie i nie na każde zadziała ta sama metoda usuwania. Co jeszcze trzeba wiedzieć o przebarwieniach?

Rodzaje przebarwień

Przebarwienie przebarwieniu nierówne. Różne osoby borykają się z różnymi ich rodzajami. Niewielkie brązowe plamy mogą być plamami soczewicowatymi (starczymi), a rozlane ciemnobrązowe ślady to ostuda – melasma. Przebarwienia na skórze mogą być także wynikiem zmian potrądzikowych. Wyróżniamy również piegi – bardziej widoczne na twarzy latem, a mniej zimą. Często plamy pojawiające się na skórze na krótki czas są wynikiem działania promieni słonecznych. To zmiany tworzące się przez zaburzenie procesu wytwarzania i rozmieszczania melaniny.

Jak powstają przebarwienia

Za powstawanie większości przebarwień na skórze odpowiedzialne jest słońce. Ich widoczność jest zależna od ilości naturalnego pigmentu – melaniny – w organizmie. Występuje ona w większej ilości u osób o ciemnej karnacji. Ten sam barwnik odpowiada za intensywność opalenizny. Przebarwienia zazwyczaj mają charakter nabyty. Istnieje szereg czynników, które mogą wpływać na ich powstawanie. Są to na przykład stany zapalne skóry, zakłócenia gospodarki hormonalnej, działanie metali, przyjmowanie niektórych leków i ziół, niedobór witamin, olejki eteryczne oraz substancje zapachowe czy choroby wątroby. Wykonywane na własną rękę zabiegi pielęgnacyjne nie pomogą uporać się z przebarwieniami i przyczyną ich powstania. Każdy problem powinien być indywidualnie skonsultowany, dlatego w tym celu ważne jest, aby wybrać dobry salon kosmetyczny. W tym miejscu można zasięgnąć fachowej porady i pomocy kosmetyczki i dowiedzieć się, jakie postępowanie należy wdrożyć w przypadku wystąpienia konkretnych przebarwień.

Podsumowanie

Nie wszystkie przebarwienia na skórze są groźne dla człowieka. Zazwyczaj główną ich wadą jest pogarszanie wyglądu skóry. Jednak jeśli mamy jakiekolwiek pytania co do przebarwień, dobrym wyjściem będzie wizyta w salonie kosmetycznym. Niektórym da się zapobiegać, a inne usunąć, jeśli ich obecność jest dla nas uciążliwa. Dlatego nawet jeśli nie borykasz się z przebarwieniami, już teraz możesz skorzystać z zabiegów pielęgnacyjnych pozwalających na przeciwdziałanie powstawaniu plam.